Justyna Cieślik Płusa

Justyna Cieślik Płusa

Justyna Cieślik-Płusa

                Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi dyplomem z wyróżnieniem w pracowni Malarstwa u prof. Włodzimierza Stelmaszczyka oraz dyplomem w Pracowni Multimediów prof. Wiesława Karolaka. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku Kulturoznawstwo, specjalizacja Teatrologia. Od 9 lat prowadzi zajęcia dotyczące Historii Teatru i Scenografii, Kostiumu oraz Zagadnień Scenografii Filmowej i Teatralnej na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Własną twórczość koncentruję wokół zagadnień związanych z malarstwem, scenografią i projektowaniem nietypowych artystycznych wnętrz. Wraz z Martą Małyską tworzy markę WOW house, zajmującą się Home Stagingiem i aranżowaniem przestrzeni i wyposażaniem jej w meble, lustra obrazy własnego projektu.

Zagadnienia związane z relacją przestrzeni, obrazu i ruchu, stoją w obrębie zainteresowań artystki. W swojej pracy twórczej stara się łączyć teatralną pasję, sztukę performance jak również scenografię. Centralnym zagadnieniem staje się jednak zawsze malarstwo. Wystawy autorskie i plenery tj. min. : wystawa i plener podczas Międzynarodowego Sympozjum Contacts w Czeskiej Klenovie, „ Kamień Lawa” Galeria Rondo, „Szkice” Galeria L. , „All over – malarstwo, kostiumu, scenografia” Galeria Ogród Sztuki. Uczestnictwo w wystawach i plenerach wojewódzkich i międzynarodowych.

Justyna Cieślik – Płusa od  2008 realizuje kostiumy do filmów fabularnych i krótkometrażowych jak również seriali, reklam i sesji zdjęciowych. Współpracowała z takimi twórcami obrazu filmowego jak min. Grzegorz Królikiewicz, Krzysztof Ptak, Zbigniew Warpechowski, Adrian Panek, Piotr Kolski. Ostatnio zrealizowany film krótkometrażowy „NDR” Grzegorza Dębowskiego zdobył pierwsze miejsce na Festiwalu w Gdyni.

Lata 2000/2010 to działania związane z teatrem i scenografią jak również sztuką aktorską. Współpraca z kierownikiem muzycznym Teatru Jaracza Teresą Stokowską -Gajdą oraz Choreografem Teatru Wielkiego Kazimierzem Knolem. Realizacja scenografii, kostiumów i charakteryzacji a także występy wokalno aktorskie w kilkunastu spektaklach Studia Piosenki Aktorskiej Forum.

W lutym tego roku Justyna Cieślik – Płusa wraz z mężem Michałem Płusą oraz Olgą Batór stworzyła Akademię Twórczego Myślenia, otwartą kreatywną przestrzeń, gdzie rozwijają się twórczo wszystkie pokolenia adeptów sztuki. ATM to warsztaty, kolonie artystyczno językowe, spotkania z twórcami, performance a to wszystko w niezwykłych, stymulujących do tworzenia wnętrzach pałacu.

Prowadzi warsztaty i realizuje autorskie projekty twórcze tj. min „ Kino w Kamienicy”, „ Sploty”, „Sztuka Niedzieli”, ”Tolerakcja”, „Inter art”, Light cube”, czy projekt  „Rozświetleni w czarnym teatrze”. Istotną częścią działalności artystycznej stały się również Interaktywne spektakle plastyczne tj. min „Inter Art.”, „Form Akcja”, „ Czarny Teatr Wyspiańskiego”, Instalacje na Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych: „Skażeni Awangardą”, „Niebezpiecznie jest zejść ze sceny”. czy projekty nawiązujące do przestrzeni miejskiej  tj. min. „Sztuka Szuka”, „Bałuty welcome to”.